Velké srovnání lyžařských středisek v Evropě

25. 08. 2009 Lyžařské oblasti
Velké srovnání lyžařských středisek v Evropě

Lyžařské zájezdy jsou doménou cestovní kanceláře PUXtravel.cz. Oproti loňsku se jejich nabídka ještě rozšířila, nemusí být proto snadné se v nich zorientovat. Které lyžařské zájezdy jsou nejlepší? Vyjde lépe Rakousko nebo Itálie? Proč všichni tak vychvalují lyžařské zájezdy do Francie?

Francie: mamutí areály

 

Klíčovou výhodou francouzských zimních středisek je jejich rozloha. Málokdy ve Francii narazíte na resort, který by měl méně než 50 kilometrů sjezdovek. Pro srovnání: Špindlerův Mlýn, největší české středisko, disponuje 25 kilometry upravených svahů.
 

Chcete-li si tedy pořádně zajezdit, zkrotit co nejvíce různorodých kopců, zimní zájezdy do Francie jsou pro Vás ideální volbou. Najdete tu obří resorty jako Tignes/Val dIsere, Serre Chevalier nebo Les 2 Alpes. Projet každou sjezdovku tu může být i při týdenním pobytu celkem problém :-)
 

Rozlehlosti středisek dosáhli Francouzi dokonalým propojením menších areálů. Například Vars/Risoul sestává původně ze 2 zcela samostatných resortů. Logisticky geniálním plánem se však podařilo jednolivé části svázat k sobě lanovkami, díky čemuž vzniklo homogenní centrum, v rámci nějž se dostanete z jedné strany na druhou během hodiny.


Itálie: upravené svahy

 

Láká Vás Itálie? Její lyžařský potenciál leží někde mezi Rakouskem a Francií. Střediska nejsou tak dobře propojena jako ve Francii, jsou však přece jen rozlehlejší než ta rakouská. Nezanedbatelnou výhodou je skutečnost, že nejbližší italské resorty leží jen přibližně 400 až 500 kilometrů od českých hranic.
 

Itálie má oproti Francii náskok v rychlosti, kterou modernizuje přepravní zařízení svých zimních center. Francouzi začali s propojováním středisek jako první, i proto zde občas přetrvávají zastaralé lanovky (i když i toto se rychle zlepšuje, například rychlá modernizace lanovek v Risoulu to jasně dokládá).
 

Nezpochybnitelný primát drží Italové v kvalitě péče o svahy. Lyžařské zájezdy do Itálie silně nabývají na kvalitě skutečností, že nikde jinde nenajdete tak dobře upravené sjezdovky. Rolby tu vyjíždějí i několikrát denně, rovněž značení a celková přehlednost italských sjezdovek jsou velmi vysoké úrovni.


 

Rakousko: moderní lanovky

 

Rakouské Alpy vedou co se týče dostupnosti. Sotva lze konkurovat střediskům jako je Kreischberg (40 km sjezdovek), ve kterém jste z Prahy i Brna za 4 hodiny. Lyžařské zájezdy do Francie nebo Itálie Vás naproti tomu přinutí strávit v autobuse mnohem delší dobu (při cestě do Itálie počítejte zhruba s deseti hodinami, v případě Francie leckdy i s dvojnásobkem). Chystáte-li se tedy vyrazit jen na pár dní, vřele doporučujeme Rakousko.
 

Rakušané dále udivují svojí precizností a moderními přepravními zařízeními. Nejnovější lyžařské vlaky, kabinky či sedačky najdete právě zde. Argumentem proti je fakt, že Rakušané si za to nechávají dobře zaplatit: lyžařské zájezdy do rakouských Alp patří navzdory úspoře za dopravu k nejdražším – cenu žene vzhůru platba za skipas (pět tisíc za šest dní lyžování není žádnou výjimkou).
 

Nevýhodou Rakouska je nepropojenost areálů. Na jeden skipas tu sice zkrotíte i 860 kilometrů svahů (oblast Ski Amadé), tuto cifru však dávají dohromady desítky resortů, mezi nimiž se musíte dopravit autem.

Toť přehled hlavních alpských destinací a teď už zbývá jenom vybrat si svůj lyžařský zájezd.