Povinná helma nebo ne? Jak to je a jak to bude.

14. 01. 2014 Sportovní výbava
Povinná helma nebo ne? Jak to je a jak to bude.

Musíte mít v Česku, Francii Itálii nebo Rakousku na hlavě přilbu? Tady se to dozvíte.

 

O tom, že lyžařská nebo snowboardová helma nejsou vyhozené peníze, se nejlépe přesvědčíte sami až ve chvíli, kdy se vám nějaká nepříjemnost stane. Myslete raději dopředu a stejně jako 82 % ostatních návštěvníků zasněžených svahů v Evropě investujte do ochranných pomůcek pro lyžování dříve, než bude pozdě.

Pádným argumentem pro nošení helmy jsou především statistiky a testy, které jasně ukazují, že helmy umí snížit riziko vzniku lehkých úrazů hlavy až o 50 %. V případě, že jezdíte s kvalitní a dobře padnoucí helmou, snižujete podle lékařů šanci na vznik závažného poranění hlavy a mozku o 92 %. Není proto náhodou, že se povinnost nosit při lyžování a snowboardingu helmu stala součástí legislativních opatření v mnoha evropských státech

 
prilba1.pngprilba2.pngprilba3.png
 
 

Nošení přileb ve vybraných zemích

 

Různé státy znamenají různé zákony, a tedy i jiná nařízení, týkající se ochrany hlavy při lyžování. V některých státech je do určitého věku helma povinnost, jinde argumentují tím, že stačí omezování rychlosti na svahu.

 

Česká republika: Povinnost zatím není
Rakousko: Do 15 let povinnost (mimo spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko)
Itálie: Do 14 let povinná (první v Evropě)
Francie: Povinnost není (některá střediska doporučují helmu pro děti)
Švýcarsko: Povinnost není (reguluje se rychlost)
Německo: Povinnost není (snaha o uzákonění byla)


Hudba budoucnosti

 

V současné době se česká koaliční vláda rozhodla, že uzákonění povinnosti nosit přilbu u dětí bude předmětem jejího jednání. Vzhledem k vůli zástupců jednotlivých politických stran podpořit tento zákon, můžeme očekávat jeho brzké schválení. Francie a ani Švýcarsko dle dostupných informací o zavedení nějakého opatření prozatím neuvažují, přičemž Švýcaři argumentují tím, že nošení přilby je na svědomí každého jednotlivce a že raději budou omezovat rychlost na sjezdovkách. Okolo povinnosti mít při jízdě helmu, se i v Německu protočilo mnoho diskuzí. Žádná však ke schválení nového zákona nevedla a my se proto domníváme, že v dohledné době pokrok nehrozí.

 

Ať už vyrážíte do zemí, kde je helma povinností, či směřujete tam, kde žádné takové zákony nemají, pamatujte, že zdraví máte vy i vaše děti pouze jedno a není třeba riskovat úraz hlavy s trvalými následky, který ani nemusíte zavinit vy. Pořiďte si helmu a vyražte s námi lyžovat do Alp!