Parametry snowboardu - co vše rozhoduje o kvalitě jízdy

26. 08. 2009 Sportovní výbava
Parametry snowboardu - co vše rozhoduje o kvalitě jízdy

Snowboard, snowbič, prkno, board… Každý, kdo jede v snowboardingu, říká tomu svému jinak a přece si všichni rozumíme :-)

Jednou věcí je, aby snowboard nedělal ostudu svému pánovi (či paničce): jistě, pěkný layout či značka je důležitý. Ale aby naopak pán (či panička) nedělal ostudu svému snb, měl by znát jeho tajemství a vědět, co právě jeho mazlíček potřebuje a jaký je :-)! Následující příspěvek asi neřekne mnoho nového ostříleným snb veteránům, ale těm, co letos budou mít (třeba na nějakém z bohaté nabídky zájezdů PUXtravel.cz) snowboard na nohách po prvé, třeba pomůže proniknout pod kalhoty magickému prknu, jehož zkrocený klín skrývá netušené rozkoše.


Délka prkna

U boardů rozeznáváme celkovou délku (od začátku špičky ke konci patky) a délku tzv. efektivní (účinné) hrany (délka mezi dvěma krajními body dotyku hrany na rovné podložce, když je prkno postavené na bok). Dvě prkna se stejnou celkovou délkou mohou mít úplně jinou délku efektivní hrany. V obchodech se nejčastěji uvádí celková délka, přesto je na sněhu efektivní délka nejdůležitější, protože určuje chování prkna:

- větší délka efektivní hrany: stabilita ve velkých obloucích
- malá délka efektivní hrany: snažší ovladatelnost

Rozdíl mezi celkovou a efektivní délkou snowboardu je dán délkou špičky a patky:

- čím je špička a patka snb delší, tím je prkno víceučelovější. Stoupá zejména nosnost na prašanu.
- čím je špička a patka snb kratší, tím jsou prkna lehčí. Na alpinu se tak snižují vibrace, na freestylu je rychlejší manévrování a rotace.

Výrobci se snaží, aby prkno bylo co nejkompaktnější a aby přitom špička i patka byly co nejuniverzálnější. Při stejné efektivní hraně se dnes zkracuje celková délka snowboardu. Co bylo před dvěma lety 155, je dnes 148. Podíl na zkracování snb mají i nové technologie.
Jakou délku zvolit? Na freeride a alpin vezměte vlastní výšku minus 20 cm. Na freestyle vezměte vlastní výšku minus 30 cm.


 

Ohebnost prkna

 

Ohebnost, čili deformace po celé délce prkna při zatížení, představuje pro výrobce zapeklitý problém. Vychytávání ohebnosti se týká každé části prkna: minimální odchylka na některém místě může vytvořit slabé nebo naopak zesílené místo, které oslabí odraz pro ollie nebo uvolní část hrany při průjezdu zatáčkou. Technologoví mágové tedy usilovně pracují na zkrocení těch správných, dokonale ohebných snowboardů.

V praxi se většinou spokojíme s měřením průměrné tvrdosti celého prkna nebo nejdůležitějších míst: středu a obou konců:

- vysoká ohebnost snb – snadné zatáčení, mnohoúčelnost, nestabilita ve velkých rychlostech.
- nízká ohebnost snb – držení, dobře sedí ve velkých rychlostech, snížená ovladatelnost, zejména při nižších rychlostech.

Volba druhu je tedy otázka síly, váhy a pokročilosti. Např. pro dívky a juniory se doporučují měkčí prkna, zatímco pro závodní alpin jsou potřeba stále tvrdší. Na otočení takových macatých snowboardůc jsou už potřeba nějaké nohy! Tuhost prkna přímo souvisí se sidecutem.


 

Sidecut

 

Když se podíváme na snowboard shora, uvidíme, že hrana kreslí velkou křivku od špičky k patce. Položme prkno mírně na hranu a vykreslíme do sněhu trajektorii, která bude mít tvar kruhu. Průměr je přirozená zatáčka:

- nad 11 m se jedná o prkno pro obří slalom nebo pro freeride
- pod 9 m je pro oblouky krátké

Průměr snowboardů na trhu kolísá mezi 6 a 15 m. Nejběžnější je 9 m.

- malý sidecut snowboardu (velký průměr): velké křivky a nezbytná rychlost k zatáčení.
- velký sidecut (malý průměr): malé oblouky a snadné zatáčení při nízké rychlosti.

Průměr oblouku lze samozřejmě měnit různým náklonem prkna. Princip je následující: vzhledem k zakřivení v postranní linii se nedeformované prkno položené na hranu opírá o zem pouze v místě špičky a patky. Aby se prkno dotýkalo po celé délce, je třeba ho uprostřed zatížit, a tím prohnout. Čím je prkno více nakloněno na hranu, tím je poloměr zatáčky menší. Toto také vysvětluje, že prkna, jejichž sidecut je menší (více než 11 m) stavíme více na hranu, což vyžaduje větší rychlost. Proto mohou být tvrdší než ta vykrojenější, která se používají spíš v nižších rychlostech.

Chyt’s to? Pokud říkáš: nuda, známe, zkus rovnou slovník snowboardových triků, ten tě určitě nenechá chladným. Ale jestli tvůj snb ještě nikdy nelaskal sněhovou pkrývku, raději čekuj náš seriál dovolená na horách se snb!